פעילות של שגרה

מיה אלעזר, מחנכת כיתה ו’, בבית ספר רבין בפרדס חנה, החליטה לשלב את ניפגש כחלק משגרת כיתתה. מיה מפעילה את תלמידיה, באמצעות ניפגש, בעיקר במשימות שקשורות לגאוגרפיה, אך גם בנושאים אחרים – ביניהם פעילות שאליה התחברתי במיוחד שעוסקת בפרשת השבוע.

“מנהלת בית הספר הציעה לי להשתתף, יחד עם רכזת התקשוב של בית הספר, במיזם למידה ברשתות חברתיות של מחוז חיפה“, מספרת מיה. “נראה לי כמעט ברור מאליו שיש לשלב היום למידה מתוקשבת בהוראה, ולכן הרמתי את הכפפה. בחרנו לעבוד עם ניפגש. התרשמנו שאלו מרחבי הלמידה השיתופיים הכי ידידותיים לתלמידים ולמורים, ובהמשך גילינו שאכן כך”. רכזת התקשוב של בית הספר, רויטל בלזר בוסי, מובילה יחד עם מיה את הפעילות – היא מסייעת למיה במהלך השיעורים ועובדת בניפגש עם תלמידי כיתות ד’ בבית הספר.

מיה בונה באופן שוטף משימות לתלמידי כיתות ו’ בבית הספר. “הגליל העליון”, “הגליל התחתון”, “עמקי הצפון והשבר הסורי אפריקאי”, “ט”ו בשבט”, “רמת הגולן והחרמון” – אלה הן רק חלק מהמשימות שמיה הפעילה עד כה באמצעות ניפגש. “אני אוהבת לעבוד עם ניפגש, בעיקר כי היא מאפשרת במה אחת משותפת להצגת התוצרים – התלמידים יכולים להציג את עבודתם וכולם יכולים להגיב על העבודות שמוצגות. יש אפשרות לחשיפה, שיח ולימוד משותף”.

פעילות אחת, שונה מאחרות, משכה את עיניי במיוחד – “הבלוג שלי“. במשימה זו נדרשו התלמידים לכתוב רשומה ביומן רשת על קטע מפרשת השבוע של יום הולדתם. כל תלמיד יצר דף חדש בפעילות ובו התייחס – על פי הנחיות מפורטות – לפרשת השבוע שלו, באופן כללי אך גם בהשלכה לחייו. “במקום לתת להם עבודת הגשה או מבחן העדפתי שיכינו את עבודתם ברשת”, אומרת מיה, “זו עבודה לכל דבר, עבודה עם ציון. לאחר ההגשה כל תלמיד קיבל ממני פירוט אישי ובו התייחסות לכל חלק במשימה”.

מיה עושה שימוש שוטף בניפגש. בכל שבוע כמעט מתקיים שיעור בחדר המחשבים. התלמידים יושבים בזוגות מול המחשבים, מתחילים את עבודתם בכיתה וממשיכים בביתם. “דווקא לילדים היה קשה להתרגל לרעיון שאלה שיעורי בית לכל דבר”, מיה מפתיעה, “הם רגילים לכתוב את שיעורי הבית במחברת. הם רגילים ללמוד כמו שלמדו לפני שנים. אבל הם התרגלו לניפגש, וככל שאנחנו עובדים בניפגש יותר כך הם מתחברים אליה יותר, גם בפעילות אישית וחברתית ולא רק במסגרת הלימודים. והאמת? גם אני”.

שרית יעקב.

One thought on “פעילות של שגרה

Comments are closed.