למידה באמצעות למידה שיתופית ומודל הנבחרת

מאת ניצה גרבר

שנים רבות אני עוסקת בחינוך והוראה ועדין אוהבת את המקצוע, את הילדים והעשייה החינוכית. אני מגיעה מידי יום בחיוך לכיתתי ונהנית מאוד. לא אחת אני שואלת את עצמי מה גורם לכך ומה צריך לשמר?  התשובות רבות וכולן מתרכזות בהתחדשות ובלמידה שלי, היכולת לפרוץ גבולות, לסחוף את התלמידים להרפתקאות למידה ולאפשר להם לקיים למידה שיתופית המשלבת טכנולוגיה וחשיבה יצירתית.

השנה זכיתי להשתתף בכנס חינוך ייחודי שארגנו ערי חינוך בנתניה. הצטרפו אלי נציגים רבים מכיתתי ואיתי, מנהל אתר ניפגש. יחד התרגשנו, התארגנו והצגנו את העשייה החינוכית שלנו. הצגנו את שגרת הלמידה בכיתתנו המשלבת את מודל הנבחרת המבוסס על  למידה שיתופית עם מרחבי הלמידה השיתופיים של ניפגש המאפשרים, תומכים ומעודדים פדגוגיה חדשנית.

אני מאמינה בלמידה שיתופית הנותנת תחושת שותפות לתלמידים. הגישה מאפשרת לתלמידים לשוחח, להיעזר זה בזה, להגיש תוצרים משותפים לגלריה שיתופית, לתרגל כיצד נותנים ומקבלים משובים, להיעזר בחוזקות שלהם ולא לחשוש לבקש סיוע. זו למידה הכוללת פן חברתי המשתלב ומחזק את הפן הלימודי.

מודל הנבחרת שהכנסתי לכיתותיי  לפני כארבע שנים, התקבל בשמחה רבה, התאים ללמידה השיתופית ואף העצים אותה. הנבחרת יצרה אוירה חיובית, תמיכה והיכרות טובה יותר בין התלמידים, פתיחות ולמידה אקטיבית. במקביל, התלמידים נעזרו במרחבי הלמידה השיתופיים של אתר ניפגש שזימן לכולנו חווית למידה אחרת, פורצת גבולות זמן ומקום, מאפשרת למידת עמיתים, העברת וקבלת משובים, הערכה חלופית ועוד.

שוב ושוב אני מגלה שהלמידה השיתופית כדרך חיים מצדיקה את עצמה ומעצימה את כל המעורבים. בכיתה היו פחות בעיות משמעת בשעורים בהם התנהלה למידה שיתופית, גם תלמידים שקשה להם ללמוד לבד מצאו את מקומם, תרמו את חלקם, למדו מחבריהם וחשו כשווים בין שווים.

לא אחת התלמידים תיארו את הלמידה בכיתה כלמידה המאפשרת ללמוד וליהנות, לדבר ביניהם, לטעות בלי חשש ועוד. התלמידים ביטאו את רצונם להמשיך ללמוד יחד, כיוון שנהנו ללמד את חבריהם וללמוד מהם. תלמידים שהתקשו ספרו שהם מרגישים שיש להם מקום בנבחרת, הם תורמים להשגת המטרה בזכות החוזקות שלהם. גילינו מנהיגים רבים בכיתה, ילדים בעלי יכולת ארגון והובלה שלא תמיד קבלו במה במסגרת ה”מרוץ” לציונים.

image001

הלמידה השיתופית והנבחרת הכיתתית הדגישו את תרומתו של כל תלמיד כשותף מקדם למידה, את האחריות האישית לצד האחריות ההדדית והערבות לצד מעורבות. התלמידים לא יכולים להישאר פסיביים, הם פונים לחברים לסיוע ולומדים למצוא דרכים לקדם את הלמידה שלהם ולתרום ללמידת חבריהם.

הלמידה השיתופית מאפשרת לפתח כישורי לומד וגם כישורים חברתיים. ללא חשש אנו מציפים  בכיתה קשיים ובעיות, חושבים יחד על פתרונות ולא אחת התלמידים יודעים לבד כיצד לפתור את הבעיה בה נתקלו. השיח הכיתתי הפך להיות כלי עבודה חשוב כולל דפוסי תקשורת חיוביים שהפכו לחלק בלתי נפרד מהדיאלוג בין התלמידים.

כמורה, אני מוצאת את עצמי כמנחה, מלווה, מחדדת נקודות לדיון, מעלה שאלות ותורמת להעמקת עבודת  התלמידים בקבוצות השונות. אני עדה לשיחות מרתקות וחיפוש תשובות של התלמידים.

כמה דוגמאות לשילוב למידה שיתופית, מודל הנבחרת ולמידה באתר ניפגש:

התלמידים חקרו, ארגנו את הידע שצברו, עבדו ולמדו יחד, שתפו תוצרים, קבלו משובים, תקנו את העבודות, שלחו שוב עד שהגיעו לתוצר המשקף את תהליכי הלמידה כראוי. בנוסף התלמידים חיברו שאלונים המהווים מבחנים לחבריהם. יחד הם היו צריכים ללמוד את הנושא, להרחיב את ידיעותיהם, לנסח היטב את שאלותיהם והתשובות ולהשיב לשאלונים של חבריהם. בסיום התהליך לכל תוצר התלווה חידון אינטראקטיבי ומלהיב,  באתר ניפגש, שהיה מיועד לכל חברי הכיתה. נעזרתי בכתיבת שאלונים ע”י התלמידים בסיום נושא נלמד, או בסיום פרק בתנ”ך ועוד.

כמו כן האתר אפשר לי להעביר שעורים וירטואליים, בחלקם על פי עקרונות הכיתה ההפוכה. “נפגשנו” באתר בשעות הערב. התלמידים קבלו משימות, ענו הגיבו זה לזה ולמחרת התבססנו על הפעילות והפלגנו הלאה.

במפגש וירטואלי נוסף, בשעות הערב, התלמידים קבלו משימות מאוגדות ביחידת לימוד, כל אחד חקר את הנושא שנבחר והעלה תובנות. במעין מסלול למידה, התלמידים עברו ממשימה למשימה כשהם חוקרים, מגיבים זה לזה, שואלים שאלות, מנסחים את רעיונותיהם והתובנות שלהם ומסכמים את הלמידה והחוויה.

 

image002

בסוף השנה, במסגרת למידה מבוססת פרוייקטים – PBL, התלמידים נתבקשו להגיש עבודת חקר קבוצתיות בנושא “ארצות הים התיכון”. כל התלמידים התארגנו לקבוצות עבודה על פי בחירתם וכולם לקחו חלק בתהליך. היה מרגש לראות את המנהיגים בכל קבוצה. היו קבוצות שאפשרו למנהיגים חדשים להוביל את התהליך. בקבוצות אחרות נשאר אותו מנהיג, אך הוא נתן מקום לכל חברי הקבוצה. היו קבוצות שכל חברי הקבוצה עבדו בשיתוף וכל אחד לקח אחריות על חלק אחד בעבודה ושיתף את חבריו. בייחוד מרגשת העובדה שכל התלמידים, כולל ילדי השילוב, מצאו את מקומם ואת דרכם לתרום לעבודה השיתופית. כל התוצרים היו מצוינים. התלמידים הבינו את הנלמד, ידעו ליצור קשרים וחיבורים בין הנושאים בכל התחומים. ניכר שיש ביטוי לאחריות האישית והקבוצתית. הם הוכיחו בגרות, רצינות והבנה, בנוסף הם התנסו וכיבדו ערכי דמוקרטיה חשובים במהלך הלמידה, לדוגמה: שימוש בעקרון הרוב קובע, היכולת לשכנע, כבוד למגוון דעות, בחירה מתוך מגוון אפשרויות ועוד. התהליך כולו כלל שלבי הביניים, הרפלקציה החיובית שניתנה לכל התלמידים מתוך הקבוצה וממני עודדה את הלמידה והאווירה הלימודית והחברתית. בסופו של תהליך הלמידה, התלמידים הגישו את כל תוצרי הלמידה, בגלריה שיתופית במרחב הלמידה השיתופי של הפעילות בניפגש, בו הם העלו שאלונים המיצגים את ידיעותיהם ובודקים שילדי הכיתה למדו מהמצגות והסרטונים שהם העלו וכעת הם יכולים להתמודד עם השאלון שהכינו. למרחב השיתופי העליתי גם סרטון משותף לכולם, בו כל קבוצה הציגה את עיקרי עבודתה כסיכום נוסף לתהליך.

חשוב להדגיש שכל קבוצה התנהלה כנבחרת בעלת מטרה משותפת. הנבחרות הגישו תוצר המתעד ומסכם את למידת הקבוצה ותהליכי הלמידה שחווה כל אחד באופן אישי ואת הלמידה הקבוצתית.

דוגמה נוספת, בתנ”ך התלמידים כתבו באתר מכתבי תנחומים למשפחות מנהיגים שנפטרו, בסיום הפרק על הגבעונים, התלמידים רשמו על הסכמים שונים שהם מכירים, חלק מהתלמידים  נעזר בהורים וחלקם נעזרו במקורות מידע שונים.

לפני חגי ישראל השונים, הכנו סרטונים עם מידע מעניין. התלמידים סייעו לי לארגן את הסרטונים ויחד החלטנו על התכנים. שלחנו את הסרטונים באתר ניפגש לבית ספר יהודי בחו”ל. הם הגיבו, שאלו שאלות ושלחו לנו סרטונים שהכינו בעצמם. שוב ראינו שלמידה פורצת גבולות זמן ומקום מהווה אתגר ומכניסה עניין רב וגיוון.

האתר מאפשר שילוב של סרטונים, תמונות, קישורים, מידע ועוד, הופך את הלמידה לצבעונית, מסקרנת ומותאמת לכל. מבחינת התלמידים זהו המגרש המוכר והידוע, שילוב הטכנולוגיה כל כך טבעי להם. הם רואים באתר למידה תוך כדי משחק. התלמידים מגלים יכולות טכניות ושליטה במדיה ומיד הופכים להיות מובילים בתחום התקשוב. הם מתקבצים לעבודה על פי קריטריונים שונים ופעמים רבות תלמידים שלא עבדו יחד מעולם, משתפים פעולה זה עם זה, מעלים לאתר משימות משותפות ונהנים לשתף פעולה, ללמוד יחד ולהכיר זה את זה.

אני מאמינה שכל נושא יכול לקבל ביטוי באתר ניפגש, החל מריכוז משימות שעורי בית ומטלות, משימות פתוחות ומאתגרות  במסגרת המקצועות השונים ועד התמודדות עם סיטואציות חברתיות, העלאת כתבות מעניינות ועוד. האתר מאפשר לי כמחנכת להגיב לתלמידים בודדים או לכיתה כולה. היכולת של האתר להתאים עצמו לצרכי התלמידים והמורים מוכיח את עצמתו, יעילותו וחשיבותו, התלמידים בעצמם יודעים לפנות למנהל האתר בשאלות במהלך השיעור ובעיות שצצות מקבלות מיד מענה.

האפשרות לרכז עבודות של התלמידים במקום אחד, לתת להם להעביר משוב חיובי ולציין כיצד ניתן לשדרג כל עבודה יוצרת חווית למידה אחרת, ייחודית וחיובית. יתרה מכך, האתר מאפשר לי ליישם את העקרונות בהם אני מאמינה, למידה שיתופית, העצמה אישית, הדגשת חוזקות ויישום הערכה חלופית. בכיתתי ברוב המקצועות שאני מלמדת אין מבחנים, לעיתים אני מעבירה מבחנים בקבוצות, או מבחן וירטואלי שכתבתי בניפגש, כחידון. לעיתים אני מעבירה מבחן שכתבו התלמידים, או שבעצם אני כותבת מעין ‘מבחן’ עם התלמידים.  פתרון ‘המבחן’ הופך לבונוס שרבים עונים עליו כעבודת רשות.  כיון שהתלמידים הכינו איתי את הפעילות רובם מקבלים משובים חיוביים ומעודדים מהמערכת של האתר. זו חווית הצלחה חשובה ויעילה להגברת המוטיווציה.

פעילות נוספת, התלמידים צריכים להיכנס לנעליים של דמויות שונות, לספר על התנהלותם, להתייחס לעובדות שנלמדו ולהוסיף את הפרשנות שלהם, הם נדרשים להיות יצירתיים וביקורתיים. מצגות שיתופיות שהילדים מעלים ומפות שיתופיות שהם יוצרים, אף הם מהווים בסיס לבדיקת הבנה וידע.

כששאלתי תלמידים מה דעתם על מבחני בית שנתתי או משימות שיתופיות, הם טענו שלמדו הרבה יותר טוב מהשיח המשותף, מארגון החומרים לפני שיתופם בניפגש ומהידיעה שהם לא חייבים להתמודד לבד. כולם ציינו שנטרול החשש והלחץ מהבחינה הופכים את הלמידה למהנה יותר.

כשבחנתי את הישגי התלמידים, את כתיבתם, באמצעות כלי ניהול המהדורות ואת ההתמודדות שלהם מצאתי שיש התקדמות גדולה. העובדה שהגישו לי תוצר שיתופי לא פגעה ביכולת התלמידים לשפר את הישגיהם, להיפך, התלמידים קבלו כלים ושיפרו מאוד גם את הישגיהם האישיים. רווח נוסף מתהליכי הלמידה השיתופית, גישת הנבחרת ושילוב אתר ניפגש ניכר ביכולת התלמידים להכיל, לגלות רגישות ולכבד מרחב של אחרים. כמו כן אני רואה שיח מכבד בעולם הוירטואלי ויכולת לדווח ולהתמודד עם קשיים או התנהגויות חריגות. אין לי ספק שהלמידה בעזרת אתר ניפגש מכינה את התלמידים לפעילות יעילה וערכית יותר גם בעולם הוירטואלי של ‘הגדולים’. הם מבינים את ההתנהלות במרחבים הוירטואליים וערים לסכנות ודרכי ההתמודדות ברשת.

העובדה שניפגש פועלת בכל האפשרויות, החל ממחשב אישי ומחשב נייד, דרך טאבלטים מסוג אנדרואיד ואייפדים וכלה בטלפונים חכמים, פתחה בפנינו אין סוף אפשרויות למידה. הטאבלטים הפכו את הלמידה מהנה וזמינה בכל מקום כולל בספרית בית הספר, בבית או בכל סביבה בה בחרו התלמידים להמשיך את עבודתם. בפן הניהולי, השימוש בניפגש מאפשר לחבר את ההורים לפעילויות השונות, להתעדכן בשיעורי הבית של ילדיהם, לקחת חלק באירועים שיתופיים באמצעות תמונות וסרטונים, לקבל מידע והודעות שוטפות ולקבל תזכורות ועדכונים לגבי אירועים קרובים.

 

לקראת שנת הלימודים הבאה, אני מזמינה מורים עמיתים, מהארץ ומהעולם, על מנת לקיים איתם למידה שיתופית הפורצת את גבולות הכיתה בניפגש. המעוניינים מוזמנים ליצור איתי קשר.

כמורה יותר משלושים שנה אני עדין מרגישה נמרצת, מלאת סקרנות, אהבה ונכונות ללמוד, להתחדש, לפרוץ גבולות, להתנסות בתהליכים חדשים ועוד. זו הזדמנות להגיד תודה לתלמידי והוריהם על הפתיחות, הצעידה המשותפת ללא חששות, על התנסות ולמידה תוך כדי תנועה. תודה לכל השותפים לדרך, איתי, מנהל האתר, גילה המנהלת וצוות ערי חינוך.

שיתפתי אתכם בדרך ההוראה, בהתנהלות בכיתתי ועקרונות המנחים אותי: הלמידה השיתופית, ראיית הכיתה ככוח מקדם, כנבחרת אמיתית ושילוב אתר ניפגש כמעצים למידה. הסינרגיה בין כל הרעיונות הללו והיישומים מאפשרים לי להגיע לכל תלמיד, לחזק לטפח את כישוריהם, ליהנות מחוזקותיהם, להיעזר בפדגוגיה עדכנית וליהנות מתוצרי הלמידה, התהליכים, העשייה החינוכית והתלמידים.

כשם שאני דורשת למידה שיתופית מתלמידי, אני הראשונה שמיישמת זאת ולומדת מכולם כל העת, אשמח לקרוא את תגובותיכם וללמוד מהן.