ילדים מובילים שינוי – בכל זמן, מכל מקום

כל אחד יודע, כי בַּזכות להיות אזרח מסתתרת גם חובה ואחריות. כך בונים חברה אחראית, אכפתית ויעילה, מתוך הכרה ומחויבות אישית. בבית הספר “אשכולות” בבנימינה מאמינים בזה וגם פועלים לחינוך התלמידים ברוח זאת; כיצד להיות אזרחים טובים, אזרחים שאכפת להם, אזרחים שמזהים בעיות, קשיים או עוולות וגם להכיר בחשיבותה של נקיטת עמדה ושל ביצוע פעילות לשינוי.

מזה תשע שנים מפעילים בבית הספר את התכנית “ילדים מובילי שינוי” במטרה ללמד את התלמידים אזרחות פעילה. במסגרת התכנית תלמידים מכיתות שונות המתקבצים יחדיו מתוך זיקה לנושא מפתחים רגישות סביבתית גבוהה, אכפתיות לסביבה ופועלים להשפעה על מעגלי השייכות; משפחה, בית הספר, קהילה והישוב כולו. הקבוצה נפגשת פעמיים בשבוע. פעם אחת לסיור בסביבה למטרת למידה, עניין, חקר וביקורת, ופעם שניה בחדר מחשבים על מנת לעבוד מה על שחוו בסיור על ידי כתיבה, תיעוד, דיווח וכו’. הם עוסקים בנגישות לבעלי צרכים מיוחדים, במפגעים כתוצאה מפעילות הרכבת בתוך הישוב, מיקום עמודי חשמל ועוד.

blog

בשנה האחרונה, החליטה המורה רוית ורדי, רכזת התקשוב של בית הספר ומובילת התכנית, יחד עם המורה זהבה באוברג, להעביר את מלאכת התיעוד, את איסוף החומרים ואת הדיונים לניפגש. רווית יצרה בניפגש מרחב לתלמידים, שבו היא מעלה את המשימות השונות, ואילו התלמידים עורכים את התוצרים בדפים האישיים שלהם, בונים את הרעיונות שהם רוצים לקדם, בוחרים במה לשתף חברים נוספים בתוצרים או בדיונים, מקיימים קשר רציף עם השותפים לקבוצה, מאחסנים את החומרים אותם אספו ומתעדים את הפעילות שלהם.

רווית מספרת שניפגש נבחרה לשמש כסביבה לתכנית בגלל הידידותיות למשתמש, המוגנות שיש בה עבור הילדים, האפשרות להחליט על רמת השיתוף של כל פריט, יצירת הקשר והדיונים שנעשים במסגרת התכנית. כמו גם, המעורבות המבורכת של ההורים עקב כך אשר גם להם יש גישה לניפגש.

ימי השיא של הפעילות הם במסגרת “אורחים ומתארחים” – פעילות לכל קהילת הישוב – בה ניתנת לתלמידים האפשרות להציג לקהל את הפעולות השונות שהם נקטו לשיפור ולחיזוק הנושאים עליהם עבדו במהלך השנה.

המורה רווית מסכמת ואומרת: “אם עד היום התלמידים פעלו על ידי תיעוד בכתב, בסביבות שונות וללא ארגון מובנה, הרי שעם המעבר לניפגש כל הפעילות החשובה של התלמידים מרוכזת במקום אחד נגיש, מוגן, בטוח ויעיל”