קשר משפחתי – עבודת חדר שיתופית לכיתות ב

מתי ראוי כבר להיות גדול? טוב…אולי לפחות להרגיש כמו גדול?

תלמידי כיתה ב3 בבית הספר המשולב ע”ש ב.ז. הרצל בחיפה כבר מרגישים גדולים. יש להם סביבה חברתית מקוונת שהם נהנים לפעול בה, לכתוב ולהגיב לחברים בדיוק כמו הגדולים. המורה שלהם, אורית גרנר, זיהתה את ההתלהבות והחליטה לנהל יחידת לימוד בשיעור מולדת באמצעות ניפגש.
הנושא המרכזי בשיעור מולדת בכיתה ב הוא המשפחה ומי ראוי לעסוק בנושא זה אם לא כל המשפחה יחדיו. המורה אורית הזמינה את כל התלמידים ואת ההורים שלהם למרחב פעילות חקר בנושא המשפחה בניפגש. תחילה הם ביררו לעצמם מהי פעילות חקר וכיצד יש לבצע אותה. מכאן כבר החלו הילדים לחקור את משפחתם על פי משימות שהמורה חושפת בפניהם בכל שלב בהדרגה.

במשימה הראשונה התבקשו התלמידים לכתוב על חפץ מיוחד שעובר במשפחתם. החפצים קוטלגו לקטגוריות של כלים, תכשיטים, תשמישי קדושה ואחרים. במשימה זאת התלמידים נדרשו להיסטוריה של המשפחות שלהם ואפילו גאוגרפיה. בשיתוף הכף והמזלג שבתמונה אחד החברים שאל את המציג “איפה זה תוניס?” והשאלה לא נותרה ללא מענה יותר מידי זמן.

Picture1

* הסרטון נוצר על ידי צוות התקשוב של מחוז חיפה

המשימה הבאה הייתה לתור אחר שיר או סיפור אהוב על המשפחה. אז ישבו להם ההורים והילדים והחלו לדון בשירים ובסיפורים שמאפיינים את המשפחה שלהם כשהתוצאות כללו הרבה שיתוף של מוזיקה טובה מהYouTube ישירות לדפי ניפגש הכוללים הסברים קטנטנים לאהבה גדולה. וגם כאן השאלות הסקרניות של החברים יצרו שיח פורה ומרתק. המשימה הבאה תעסוק במאכלים משפחתיים ועוד היד נטויה.

המורה אורית גרנר על ניפגש: “מרחבי הלמידה השיתופיים מהווים פלטפורמה נפלאה לעבודת החקר, אך מעבר לכך גם לתקשורת בין התלמידים ובין התלמידים להוריהם. הפעילות בניפגש מזמנת לי עבודה איכותית עם התלמידים על כללי כתיבה נכונה, כתיבת תגובות, שאילת שאלות, למידה של מיומנויות מחשב ומידע, ובכלל הדרכת התלמידים בכלים דיגיטליים חדשניים ברשת האינטרנט. העבודה עם התלמידים בניפגש מזמנת לנו גם למידה משמעותית וגם למידה שיתופית מיטבית”

כמה נעים ונחמד לראות את המחקרים הקטנים נאספים לאבני דרך בחיים של התלמידים, את השיח המשפחתי סביב החפצים והאירועים ואת הקשר הנרקם בין הילד למשפחתו הרחבה, לעברו ולעצם קיומו. כמה מיוחד יהיה בסוף התהליך כשכל המחקרים הקטנים בניפגש ייאספו לספר דיגיטלי עשיר שיוצג במרחב הכיתתי וגם באתר בית הספר.