הכיתה של המורה מזל – בארץ ובעולם

כשמבקרים בדף ניפגש שמנהלת המורה מזל יקותילוב, מחנכת כיתה ד בבית הספר נווה שלום בבאר שבע, לא ניתן להישאר אדישים למגוון הרעיונות והפעילויות שהיא מזמנת לתלמידים שלה. כך המורה מזל כותבת על עצמה: “אני מאוד מאמינה בשילוב טכנולוגיה בתהליך הלמידה ואני רואה בניפגש הזדמנות מצוינת לקיים למידה מעניינת עבור תלמידי. במרחבי הלמידה השיתופיים נוכל לקיים דיונים, להתלבט בדילמות שונות ולהכיר חברים חדשים. כל זאת בדרך חווייתית ומעניינת” – אומרת ועושה.

אחד הפרויקטים שהמורה מזל מקדמת בימים אלו בכיתה שלה הוא קשר עם בתי ספר בעולם באמצעות ניפגש. במסגרת הפרויקט לומדים התלמידים יחד במסגרת שיתופית באמצעות פעילות יזומה של המורות או בשיחה אישית. כך המורה מזל מישראל, ביחד עם המורה טובה מבית הספר “דה פאנו” במילאנו הכירו. בין התלמידים כבר נערכה שיחת וידאו שכללה היכרות עם התלמידים, שיתוף סרטונים על בתי הספר ותכתובות אישיות. כעת הם עובדים על יצירת סמל משותף לשתי הכיתות בכוונה לטפח קשרים אישיים. לתלמידים בארץ הפעילות מתקשרת עם תוכנית “האחר הוא אני”, היכרות וחיזוק הקשר עם יהדות העולם, וכמובן פריצת גבולות הכיתה ולמידה משמעותית.

עשייה נוספת של המורה מזל היא בתחום הצילום. המורה מזל מאוד אוהבת לצלם, והיא מביאה אהבה זאת גם לכיתה. כידוע, העלאת תמונות של תלמידים לרשת היא בעייתית מבחינת הנהלים של משרד החינוך, אך מזל מצאה את מרחבי הלמידה השיתופיים של ניפגש כסביבה נוחה להעלאת תמונות במקום מוגן וניתן לצפייה רק לחברים בה. כך התלמידים יכולים לראות תמונות מטיולים, להגיב ולשתף חוויות בסביבה המתאימה להם.

מזל מעודדת את התלמידים גם לכתיבה, ולהיכרויות מיוחדות דרך ניפגש. כך בפעילות החזרה מהחופש הגדול היא ביקשה מתלמידיה להעלות תמונה מהחופש הגדול, לספר מדוע בחרו את התמונה ומה היא מספרת. שיתוף תמונות במסגרת המסורת הכיתתית של “בית מארח” מזמנת למורה ולתלמידים שיחה על כתיבת תגובות לחברים, כיצד להתייחס בצורה עניינית ובכבוד ולשמור על רמה נאותה של שפה.

המורה מזל פעילה מאוד בניפגש והיא זאת שיזמה את כניסת בית הספר בו היא מלמדת לניפגש בברכתה ובעידודה של מנהלת בית הספר, דר’ יהודית בן נעים. חשוב למזל לומר שהיא רואה בפעילות בניפגש הזדמנות מדהימה להרחיב את האופקים לתלמידיה ולנצל כל הזדמנות ללמידה משמעותית.