יומן מסע אל הדרשה – פעילות חקר שיתופית לכיתות ו

רבקה בן עזרא היא מורה בבית הספר היסודי “גבעון” בעיר נשר. היא מורה יצירתית שמחפשת תדיר למידה יוצאת דופן, מאתגרת ומסקרנת עבור תלמידיה. זה גם מה שקרה כשהחלה לתכנן את הפעילות “יומן מסע אל הדרשה” לתלמידי כיתה ו’ אותם היא חינכה. באותה התקופה רבקה נחשפה למרחבי הלמידה השיתופיים של ניפגש, ומשסקרה את יתרונותיה, מיד החליטה להעביר את תהליך העבודה מהאתר הבית ספרי לניפגש.

אז מה היא הפעילות?

במסגרת תכנית הלימודים הארצית של כיתות ו’, התלמידים צריכים לעבור מסע זהות – עבודת חקר על עצמם. רבקה חילקה את הפעילות לארבע משימות אישיות לאורך שנת הלימודים. בכל משימה התלמידים פעלו בשני מישורים. האחד התבסס על החקר אודות עצמם, ואילו השני נוצר בעקבות קריאת תוצרים של החברים וכתיבת משובים מקדמי כתיבה. כשרבקה מספרת על תהליך העבודה ניתן להרגיש כיצד באחת ניצת זיק בעיניה, ובשטף מתרגש היא מתארת את מהלך הפעילות, את עבודות התלמידים ואת החדווה שהייתה לה כמורה בהובלת התהליך. אם מדברים על למידה משמעותית, ניתן למדוד אותה גם ברמת ההתלהבות והסחף שהיא יוצרת אצל התלמידים, ואולי, בעיקר, אצל המורה המוביל.

הנגישות הפשוטה של התלמידים למערכת, הידידותיות שלה בפעולות השונות ובעיקר היכולות שלה לחבר בין התלמידים הם שהובילו אותה, לדבריה, ליצר את התהליך דווקא בניפגש. האופי החברתי של ניפגש יוצר מקום מפגש כיתתי של תוצרי התלמידים העסוקים במשימה. הם זוכים במשוב מילולי מהמורה, ולא פחות חשוב, במשוב מהחברים שלהם, וכן משוב בצורת ה-like המוכר. למשל, כשהתלמיד העלה לניפגש את מקור השם שלו, את הריאיון עם ההורים שלו וסיפורים מעניינים מחייו, גם חבריו זכו להכיר צדדים נוספים אלו של החבר שלהם שלא תמיד באים לידי ביטוי בפעילות השוטפת במהלך השנה. כך קרה גם בסיפורי התורה בפרשות בר-בת המצווה שסביבם נוצרו דיונים מרתקים וכך בתוצרי כתיבה נוספים.

בסופו של התהליך תלמידי הכיתה עיצבו תוצר שיתופי משמעותי כציר-זמן, שהראה על פני רצף השנה הכרונולוגי את פרשיות התורה לפי תאריכי הלידה של התלמידים, ובתוך רצף זה ניתן לראות את הדרשה – התוצר האישי של כל תלמיד הכולל בתוכו את ארבע המשימות שהוא עסק בהם במשך השנה.
מי מהתלמידים לא היה שמח ומלא סיפוק לראות את התוצר האישי שלו בניפגש מרכיב את התוצר הכללי של הפעילות הנרחבת של הכיתה. ובנוסף לכך, מתארת המורה רבקה, את החוויה של התלמידים גם במהלך השנה, בה התרגשו להציג את התוצרים שלהם וגם לעבוד עליהם עם אותו זיק בעיניים, בדיוק כמו בחוויה שלה עצמה.

סיכום פדגוגי של הפעילות ניתן למצוא באתר תקשוב מחוז חיפה במשרד החינוך