מה שבטוח – חיפוש בטוח!

כל מורה שעובד בסביבה מתוקשבת מכיר את הרגע בו הוא מבחין בתלמיד שזלג לעולמות אחרים ברשת האינטרנט. הרגעים האלו מתרחשים בכל כיתה, אבל לא תמיד באמת יש לנו עליהם שליטה מלאה. אולי זאת אחת הסיבות שמורים מעדיפים יותר לתת מקורות מידע ספציפיים ופחות לאפשר לתלמידים למצוא בעצמם מקורות שונים ולהעריך אותם.

אבל האם באמת יש לנו שליטה מלאה על מה שקורה במסכים של כל התלמידים במהלך פעילות ברשת במסגרת הכיתה או בבית? התשובה היא לא! בכל אופן, לא במאת האחוזים. מחקרים שנעשו בקרב ילדים ובני נוער מראים נתון מדאיג, כי כמחצית מבני הנוער נחשפו לפורנוגרפיה ברשת, כאשר 26.3% מתוכם טוענים שזה קרה בטעות. שימו לב – יותר מרבע מהילדים ומבני הנוער נחשפו לתכנים לא ראויים ברשת בטעות.

מה זה בטעות? כל אחד מאתנו נתקל פעם בתופעה שמתחילים לכתוב מילה לחיפוש ומקבלים פתאום מילים אחרות שלא ביקשנו. נהנינו מסרטון מעולה ב- YouTube, אך כשהוא הסתיים קיבלנו הצעות צפיה להן לא פיללנו. במקרים אלה קיים פיתוי עצום לבדוק מה קורה בלחיצת העכבר.

ניפגש לקחה על עצמה ליצור מרחב מוגן למשתמשים שלה, וזה כולל הגנה מ”טעויות” אלה. למשתמשים בניפגש נוספו לאחרונה אפשרויות חיפוש המשאירות את הגולשים בתוך המרחבים המוגנים של ניפגש. ניתן לחפש תכנים ב- גוגל חיפוש, בגוגל תמונות וגם, ב- YouTube. מערכת סינון האתרים של ניפגש מבטיחה הצגת תוצאות בטוחות לצפייה ונקיות מכל תוכן פוגעני ובלתי מוסרי.

הבשורה היא אף יותר מכך. כעת ניתן לתת דרור לתלמידים בעבודות החקר ובפעילות למידה משמעותית למצוא תכנים ומידע מתאימים לעבודות שלהם, לארגן אותו במקום מסודר וממנו לכתוב את העבודה המוגמרת. אין חשש לחשיפה לתכנים לא רצויים.

מנגנוני החיפוש נמצאים בתפריט הראשי והקבוע באתר, ובחירת הקישור הרצוי פותחת את התוצאות בתוך חלון ייעודי. החיפוש הבטוח של ניפגש משאיר את התלמידים בתוך המסגרת המוגנת במהלך פעילות בכיתה ואפילו במהלך הגלישה מהבית. ניתן כעת להיות בטוחים כי לא מוצגות פרסומות וגם לא יצוצו “בטעות” הצעות צפייה בתכנים אחרים.