מרחבי למידה שיתופיים ככלי לימודי

משרד החינוך הכריז על מעבר ללמידה משמעותית עבור התלמיד. על מנת לבצע זאת חשוב כי התלמיד יהיה בסביבה המוכרת לו, אליה יכנס מרצונו ובה יוכל לבטא את עצמו ולהרגיש בנוח, סביבה מקוונת כדוגמת מרחבי למידה שיתופיים בה יכול למצוא התלמיד פעילויות חינוכיות ולימודיות המתקשרות לעולם בית הספר ומעבר לו.

מרחבי למידה שיתופיים של בית הספר מאפשרים גם למורים להכיר טוב יותר את תלמידיהם ולהעמיק את השיח על ידי קיום פעילויות אשר המסגרת הכיתתית הרגילה אינן מאפשרות. לדוגמה למידה מתקדמת בה המורים עוקבים אחר הפעילות ומעודדים את הילדים, כל אחד בדרכו שלו, לשיתופיות, עבודת צוות ויצירתיות ובמקביל מאפשרים לכל תלמיד לבלוט, להוביל, להביע דעה ולהישאר מעורב במתרחש. “בנוכחות במרחב המקוון לכל אחד יש אפשרות לבוא לידי ביטוי בנוכחות פעילה ובהשמעת קול אישי” כותבים דר’ עידית אבני ודר’ אברום רותם במאמר ‘למידה משמעותית 2020 – טכנולוגיה מעצבת משמעות‘.

הלמידה באמצעות מרחבי למידה שיתופיים מאפשרת למורה להעלות סרטונים, מצגות ומערכי שיעור עליהם התלמידים יכולים לעבור ביחד או לחוד לפני (במתודולוגיה של כיתה הפוכה) או אחרי השיעור, לשאול שאלות, לקיים דיון רב משתתפים ולהתקדם כל אחד בקצב שלו. מכיוון שכל התלמידים מחוברים כבר זה לזה המורה יכולה בקלות לבצע למידה שיתופית בין התלמידים ברמה הכיתתית, הבית ספרית, הארצית ואפילו בין מדינות כדוגמת הפרויקטים מעגל שיח בפסיפס הישראלי או חיבור עם בתי ספר בדרום אמריקה.

ניפגש, המספקת מרחבי למידה שיתופיים, מעניקה לבית הספר כלי למידה המאפשרים להעביר חומרי לימוד באופן מרוכז, לנהל עליהם דיון וליצור למידה חדשנית אשר מגבירה את המוטיבציה ללמוד ולשתף. “החלק הכי חשוב בחינוך זה היכולת לתקשר עם התלמיד ללא תיווך של מקום וזמן. בית ספר שלא מקדם את הנושא הזה ומזניח את השימוש ברשתות חברתיות במערכת החינוך לא מכין את הילד לעולם התעסוקה של המאה הנוכחית” כותב אמיר לוז, מומחה ברשתות חברתיות לחינוך.