ניפגש ועזרתה בשעת חירום – למידה מרחוק

עיתות חירום עלולות להלחיץ גם את הבוגרים והמנוסים, לא כל שכן את הילדים. בימים אלה, בהם כיפת ברזל עובדת שעות נוספות, אזעקות נשמעות באזור הדרום והמרכז ולמעשה כמעט בכל רחבי הארץ, וכולנו מחפשים כל דרך להירגע ולהרגיע את ילדינו. מרחבי הלמידה השיתופיים של ניפגש, העומדים לרשות בתי הספר יכולים לשמש ככלי עזר מתאים במיוחד וניתן להשתמש בהם כדי לאפשר לילדים ליצור מעין שגרה, לבטא את רגשותיהם ולתקשר עם חברים כאשר לא ניתן להסתובב בחוץ בחופשיות.

מספרת סוהיר, רכזת תקשוב בבית ספר אלחכים בכפר קרע: “התלמידים והמחנכים התפעלו מאד מהשיח הכיתתי שנעשה בעקבות התרגיל. בנוסף, מורים גילו שהשימוש בניפגש קל ולא מסובך. לפי דעתי מצבנו טוב מאד יחסית לשנה ראשונה שלנו בניפגש ואני מאמינה שבשנה הבאה יהיה יותר טוב, חשוב לציין שניפגש חסכה מאתנו את עניין הקריסה של ספקי התוכן שנתקלנו בה לאורך השנים הקודמות”.

אמצעי להעברת הודעות

בבי”ס יזרעאליה שבחיפה החליט צוות המורים להשתמש בניפגש לצורך העברת הודעות חירום במקום להשתמש ברשת החיפאית הקיימת למטרה זו. אפרת אבירן, מורה לכיתת חינוך מיוחד בבית הספר מספרת כי צוות המורים החליט להשתמש בניפגש כיון שהיא ידידותית שהילדים מכירים היטב ומשתמשים בה כעניין שבשגרה והדבר מסייע לבית הספר ולמורים להמשיך במשהו שהם רגילים אליו, כך גם כאשר השגרה מופרת יכולים הילדים לשמור על מסגרת מוכרת וידידותית.

פריקת מטענים רגשיים ושיתוף חברתי

בעיתות משבר ושעת חרום הלימודים אינם מתקיימים תמיד כסדרם, במיוחד בישובים הנמצאים בחזית. ניפגש מאפשרת לתלמידים לשמור על קשר רציף ביניהם גם כאשר לא מתקיימת שגרת לימודים והם אינם מתראים עם חבריהם פנים-אל-פנים. ניפגש עומדת לרשות התלמידים אשר מעוניינים לשתף זה את זה בתחושותיהם, חששותיהם, מחשבותיהם או לשוחח על העובר עליהם באופן כללי גם בהיבטים אחרים. המורים יכולים להוביל את כיתתם לדיונים קבוצתיים אודות המצב, משמעותו וחשיבותו, ולהעביר לתלמידים מסרים מעודדים כמו למשל החוזק והחוסן האישי והלאומי שלנו, העובדה כי מערכת כיפת ברזל שומרת היטב על ישובי העורף ואת חוזקו של הצבא המגן על המדינה. מתן פלטפורמה לביטוי ולפורקן רגשי של התלמידים בשילוב הסברה והרגעה מצד המורים הוא בעל חשיבות עליונה בימים שכאלה.

העברת פעילויות וקיום למידה מרחוק

בימים אלה, המאופיינים בהעברת חלק ניכר מהזמן בבית, ניפגש עומדת לרשות המורים המעוניינים לצייד את תלמידיהם במגוון פעילויות לשעות הפנאי. מורים המעוניינים בכך יכולים להעלות לניפגש סרטונים, מצגות או כל חומר אחר שיהווה בסיס לדיונים או פעילות משותפת. הפעילות יכולה להיות אינדיבידואלית, קבוצתית או כיתתית.