חיבור בין בתי ספר בישראל ובדרום אמריקה

במרחבי הלמידה השיתופיים של ניפגש אפשר ליצור קשרים עם בין ילדים מאותו בית ספר, עיר, מדינה ואפילו בין מדינות שונות. בפרוייקט ייחודי נוצר חיבור בין בתי ספר ישראלים לבין בתי ספר יהודיים בארגנטינה ואורוגוואי. הפרוייקט נמצא רק בתחילת הדרך אך לדברי מוטי קניאס, האחראי על הפרוייקט, הוא כבר מעורר תהודה ועניין בקרב התלמידים ונמצא בצמיחה והתרחבות לפעילויות נוספות ולמקומות נוספים בעולם.

ניפגש מאפשרת להרחיב את המסגרת

הפרוייקט הוא תולדה של חיבור בין מספר גופים העוסקים בעם היהודי: הסוכנות היהודית, קרן פינקוס ובית התפוצות לבין ניפגש. האחראים לפרויקט מטעם שלושת הגופים הגדולים הללו הגיעו למסקנה כי זה הזמן להרחיב את המפגשים בין ישראל ויהדות התפוצות מעבר למסגרת הרגילה של טקסים משותפים או משלחות מדי פעם. הם חיפשו את הדרך להפוך את החינוך היהודי בתפוצות והמפגש עם ישראל לדיגיטלי. כך נולד הרעיון להכניס את ניפגש לתמונה לאור היותה מוכרת ומאושרת על ידי משרד החינוך ובשל האמצעים הטכנולוגיים המגוונים הקיימים בה ומסייעים באופן משמעותי ליצירת קשרים, דיונים, ופעילויות רבות אחרות בין בתי הספר והתלמידים.

Uruguay
תמונה מהדרכת המורים באורוגאוי לשימוש ברשת ניפגש

פעילות לחג מתן תורה כאירוע השקה

חג השבועות הוא חג של התחלות. גם עבור בתי הספר בישראל ודרום אמריקה מהווה חג שבועות התחלה חדשה. מוטי מספר: “פעילות שבועות היתה מעין ארוע השקה וכללה 10 תת פעילויות שונות שהובילו מאחד לשני”. מוטי מוסיף כי במסגרת הפעילויות נערכו דיונים הקשורים לחג השבועות כגון מעמדו של הגר (בעקבות מגילת רות הנקראת בשבועות) ומי מטעם המדינה אחראי לטפל בו וכן דיון על סוגיית “נעשה ונשמע” הקשורה למתן התורה. הרשת והאמצעים שהיא מעמידה כמו סרטונים, סקרים ושאלונים דיגיטלים היוו חלק בלתי נפרד מהפעילויות.

ניפגש – גשר חוצה יבשות

ניפגש נבחרה להיות הגורם שבאמצעותו יוצא הפרוייקט לפועל בשל היותה פלטפורמה המגשרת בקלות על פני מרחק גיאוגרפי, בה נוצרים קשרים קרובים בין אנשים השייכים כולם לעם אחד אך נמצאים במרחק של אלפי קילומטרים זה מזה. ניפגש מחזקת כך את הקשר בין חלקיו של העם היהודי ומעצימה את המשותף.